česky | Deutsch | English
zámek Děčín > Aktuality > 2014 > Děčínský zámek se připravuje na novou sezonu
 

Děčínský zámek se připravuje na novou sezonu


(29. 3. 2014)
Největší událostí letošního roku bude zcela jistě otevření nové prohlídkové trasy v prostorech jižního křídla. V současné době jsou přípravy na její zpřístupnění v plném proudu.


Probíhá restaurování vybraných exponátů, instalují se závěsy a v nejbližší době se také začne s navážením historického nábytku a obrazů na děčínský zámek. Náklady na zařízení nové expozice jsou hrazeny z prostředků EU – ze společného přeshraničního projektu „Zámecké interiery v Čechách a v Sasku“. Projekt je součástí programu Cíl 3 a realizuje se ve spolupráci s partnerským zámkem Weesenstein. K slavnostnímu otevření nové zámecké expozice dojde na konci května
Již mnohem dříve, konkrétně 5. dubna, otevřou po zimním spánku své brány také terasové zahrady na jižní straně zámeckého areálu. „V současné době zde probíhá instalace mobilní zeleně a údržba mlatových cest. Tento týden dojde také ke zprovoznění kašen,“ říká ředitelka zámku Iveta Krupičková. A co čeká návštěvníky zahrad v první den otevření? Příjemný den s hudební produkcí, kterou obstarají skupiny TeensBand a Los Pelotudos. K dispozici bude také stánek se sazenicemi letniček, balkónových květin a jiným zahrádkářským sortimentem a samozřejmě také občerstvení. Zahrady budou otevřeny od 10 hodin, hudba začne hrát od 14 hodin. A nezůstane pouze u jednoho vystoupení. Pravidelné koncerty v zahradách se stanou novinkou letošního roku. Od května do září zpříjemní každou každou druhou neděli produkce oblíbených místních souborů, například Old Boys, Jazz Trio, TeensBand nebo Jazzíček. Rekonstrukce jižních zahrad proběhla v rámci projektu „Revitalizace parku na Mariánské louce a zámeckých zahrad“ v letech 2011–2013.
V dubnu se také na zámek vrátí oblíbená postava Černého rytíře Zikmunda z Vartenberka a s ním zážitkové prohlídky v tajemných prostorech děčínského zámku. Na výpravu do temných časů středověku se návštěvníci mohou vydat o všech víkendových a svátečních dnech, vždy od 10:30, 14:00 a 15:30. O prázdninách budou prohlídky s Černým rytířem fungovat každý den. Kromě samotné prohlídky čeká v útrobách děčínského zámku také záhadou opředená 13. komnata. Odemknout ji ovšem mohou pouze ti, kteří nasbírají alespoň sedm klíčů ze sedmi objektů. Návštěvníci si mohou vybrat, na kterém objektu 13. komnatu otevřou. Jak je na děčínském zámku dobrým zvykem, má jeho komnata opět něco navíc, co na žádném jiném objektu nenaleznete. A co to je? To musí každý návštěvník odhalit na vlastní kůži. Ovšem až po získání předepsaného počtu klíčů...
Děčínský zámek bude v dubnu otevřen každý den od 9 do 17 hodin, Růžová zahrada o víkendech od 10 do 18 hodin, jižní zahrady ve stejném čase každý den.

[FŠ, MV]
 

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Zámek DěčínDoporučené ubytování v Českém Švýcarsku

Objevuj památky