česky | Deutsch | English
zámek Děčín > Inter arma silent musae
 
 
 
 
Projekt „Inter arma silent musae“ (mezi zbraněmi múzy mlčí) je věnován jednomu z bílých míst historie města – vojenskému využití děčínského zámku. Tvoří ho dvě samostatné části, výstava v zámeckých sklepech a stejnojmenná publikace.

Období, kdy zámek sloužil jako kasárna je v obecné paměti spojeno především s pobytem Rudé armády. Vojenská historie objektu je ovšem mnohem delší a pestřejší. První vojáci se nastěhovali již v roce 1920! Postupně se v jeho zdech vystřídalo nejméně čtrnáct vojenských jednotek tří států. Jejich úkoly, počet či národnostní složení věrně odrážejí složité zákruty 20. století. Většinou měly za úkol zabezpečovat blízkou hranici, ale působily zde i jednotky průzkumné, zdravotnické či pracovní. Některé z nich byly jakousi výkladní skříní vládnoucího režimu jiné sloužily k izolaci potenciálních i skutečných odpůrců.

Samostatnou a velmi zajímavou otázkou je i vlastní devastace zámku, která byla po roce 1991 automaticky připsána posledním zámeckým obyvatelům, tedy sovětské armádě. Ve skutečnosti je celá problematika složitější. Postupně vychází najevo, že svůj díl viny nesou ve větší nebo menší míře prakticky všechny jednotky, které se zde postupně vystřídaly. Proces postupného úpadku zámku mohou čtenáři a návštěvníci výstavy podrobně sledovat na historických fotografiích.

Projekt „Inter arma silent musae“ je určen jak obyvatelům našeho města tak jeho návštěvníkům. Ukazuje nedávnou minulost, kterou si starší ještě pamatují a mnozí mladší znají jen z vyprávění.
 
 
VIDEO – pozvánka na výstavu

Get the Flash Player to see this player.
 
 
 
Doprovodný program k výstavě:
Víkend s vojáky >>Komentované prohlídky, ukázky výcviku, výzbroje, výstroje a dopravní techniky.
 
 
 

 

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Zámek DěčínDoporučené ubytování v Českém Švýcarsku