česky | Deutsch | English
zámek Děčín > Aktuality > 2014 > Na zámku se připravuje nová expozice
 

Na zámku se připravuje nová expozice


(25. 4. 2014)
V letošní sezoně dojde k reinstalaci stávající prohlídkové trasy a otevření zcela nového okruhu v jižním křídle. V současné době probíhá navážení předmětů, které poslouží k jejímu vybavení. Odkud pocházejí?


Správa děčínského zámku již delší dobu pracuje na projektu navrácení původního vybavení. V minulých letech zaměřila svou pozornost především na obrazy. Postupně se podařilo získat několik desítek obrazů, které pomohly zatraktivnit stávající expozici v západním křídle děčínského zámku.
Zrekonstruování jižního křídla ovšem připravilo zcela novou výzvu. Pro zařízení dalších třinácti místností, které jsou vyhrazeny pro expoziční účel, pouze obrazy nestačí. Aby si budoucí návštěvníci mohli užít dojem autentického zámeckého prostoru, je potřeba nemalé množství komod, sekretářů, křesel a židlí, nejrůznějších stolů, etažérů atd. Bohužel původních kusů nábytku se dochovalo pramálo. Vzhledem k jejich rozměrům a mnohem obtížnější manipulaci odvezli zástupci Národní kulturní komise (NKK) z celého vybavení jílovského zámku pouhopouhých 7 kusů, které byly dlouhá léta uloženy na zámku Veltrusy ve středních Čechách. O něco později ještě agilní pověřenec NKK Josef Schejbal objevil dalších 20 kusů nábytku z Jílového v budově lesní správy, kde sloužily k vybavení kanceláří a soukromého bytu bývalého národního správce. Schejbal nechal celý soubor odeslat na zámek Sychrov. Zatímco předměty z Veltrus zůstaly zachovány a měly by se všechny objevit v nové expozici, v případě sychrovského svozu byla situace mnohem komplikovanější. Do určité míry nám může posloužit jako příklad jakým způsobem se zacházelo s konfiskovanými předměty. Z celkového počtu dvaceti kusů nábytku jich šest na Sychrov vůbec nedorazilo, přesněji, nebylo zde nikdy zaevidováno. V pozdějších letech byly dvě postele převedeny na Úřad vlády, další dvě postele i s nočními stolky posloužily k vybavení rezidence pro zahraniční návštěvy na zámku Zbraslav, jeden stolek získala Oblastní galerie Liberec a jedna komoda byla v roce 1967 prodána. Dvě skříně a dvě velké šatní skříně byly převedeny na jiné památkové objekty, jedna komoda zůstala na Sychrově. Z celého souboru je dnes možné pro potřeby připravované expozice využít pouhé tři kusy.
Vzhledem k tomu, že původní předměty z Děčína bohužel nejsou zachovány, rozhodla se správa zámku zaměřit svou pozornost také na další objekty, které patřily vlastníkům děčínského zámku. Nejlepší výsledky přinesl průzkum souborů zkonfiskovaných na zámku Peruc u Loun. Rodina Thunů jej ovšem zpočátku jej příliš nevyužívala. K trvalejšímu pobytu sloužil především v letech 1873–1878, kdy kvůli dědickým sporům nemohla rodina využívat děčínský zámek, a poté po narození malé komtesky Anny (*1903), kdy zde rodina Františka Thuna pravidelně trávila léto. Po smrti Františka Thuna, jej na základě jeho poslední vůle dostala k doživotnímu využívání jeho druhá manželka Ernestina, která si sem nechala převézt vybavení svých soukromých komnat z děčínského zámku. V souboru, který se z peruckého zámku dochoval, se proto podařilo identifikovat několik předmětů zachycených na sérii fotografií interiérů děčínského zámku z roku 1903.
Přestože perucký svoz je rozsáhlejší než původní jílovský (celkem 55 kusů ), ani tak by nestačil na vybavení všech místností plánované expozice.

[FŠ, MV]
 

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Zámek DěčínDoporučené ubytování v Českém Švýcarsku

Objevuj památky