Zámek Děčín

Zámek Děčín>Info>Thunovská kaple

Thunovská kaple

Součástí správy zámku je také přehlížená a přitom mimořádně cenná památka na protějším břehu Labe – kaple sv. Jana Nepomuckého v Chrástu.

Thunovská kaple


Původní drobná barokní kaple vznikla na tomto místě již roku 1723 z prostředků a iniciativy rozběleských farníků a jejich faráře France Johanna Zinckeho. Nejvýznamnější součástí její výzdoby se stala galerie soch Čtrnácti pomocníků a šesti Ctností litoměřického sochaře Josefa Fischera. Po prvotním nadšení ovšem kaple většinou jen živořila a ožívala jen na svátky svého patrona.

Roku 1822 přešel objekt pod patronát rodu Thun-Hohensteinů, který zde nechal zřídit svou rodinnou kryptu. V letech 1870–1872 byla původní kaple rozebrána a na jejím místě vznikla podle plánů vídeňského architekta Friedricha Schmidta současná novogotická stavba. Vedením stavby byl pověřen tehdy začínající Josef Mocker. Členové rodiny Thun-Hohensteinů zde byli pohřbíváni až do roku 1935.

Po válce zůstal objekt stranou zájmu a trpěl častými útoky vandalů. Ty si nakonec vynutily exhumaci ostatků a jejich přenesení do krypty kostela Povýšení sv. Kříže. Také barokní sochy musely být z ohradní zdi přemístěny do interiéru. V roce 1998 byla v kapli instalována expozice k dějinám objektu.

V letech 2001 až 2008 mělo kapli pod svým partonátem občanské sdružení Iniciativa pro děčínský zámek. Objekt otevřelo veřejnosti, zavedlo v něm pravidelnou průvodcovskou službu a vydalo propagační materiály ve snaze tuto významnou, ale stále poněkud opomíjenou památku výrazněji prezentovat a přiblížit ji jak návštěvníkům města tak jeho obyvatelům.

Od června 2008 kapli spravuje příspěvková organizace Zámek Děčín.

Víkendy otevřených dveří 2022

25. -26. června

30. -31. července

27. -28. srpna

24. -25. září

Dny otevřených dveří probíhají vždy od 13 do 18 hodin.

Objednávky prohlídek mimo uvedenou dobu si můžete objednat na telefonu: 412 518 905

Adresa objektu: Chrástecká, 405 02 Děčín - Letná (mapa)

 

 

Zavřít

Zde máte možnost přizpůsobit používání souborů cookie podle svých preferencí. Toto nastavení můžete kdykoliv změnit.

Tyto stránky používají pro svou optimalizaci soubory cookies. K některým z nich však potřebujeme mít Váš souhlas. Zobrazit podrobnosti

Povolit vybranéPovolit vše