UPOZORNĚNÍ: Z důvodu rekonstrukce je Růžová zahrada momentálně mimo provoz. Dlouhá jízda je uzavřena pro pěší do konce roku 2024. Více informací ZDE

Zámek Děčín

Jižní zahrady

Na jižní straně zámeckého svahu bývaly kdysi vinice. V první polovině 18. století zde vznikla okrasná barokní zahrada ve tvaru pětiúhelníku, v jehož vrcholu byl roku 1737 zřízen drobný, ale půvabný čajový altán se sochařskou i malířskou výzdobou.

Jižní zahrady

 

Počátkem 19. století nechal František Antonín Thun na Jižních zahradách vystavět pět teras na kterých postupně vzniklo 18 vytápěných skleníků. Slavný zahradník František Josst st. poté proslavil Děčín bohatými sbírkami orchidejí kamélií a dalších tropických rostlin. Právě na Jižních zahradách rozkvetla roku 1852 poprvé na evropském kontinentu největší leknínovitá rostlina světa, Viktorie královská.

Skleníky a bohaté sbírky rostlin již dávno odvál čas. Ve dvacátém století na Jižních zahradách zněl spíše rázný zvuk vojenských bot a burácení těžkých automobilů. Vojáci využívali jižní terasy velmi utilitárně – v průběhu času bychom zde našli nástupiště, garáže, dílny, stáje a dokonce i vepřín. V kdysi elegantním zahradnickém domku sídlila za sovětské armády porodnice. Ještě před několika lety byla řada zdí v havarijním stavu, některé se dokonce zřítily. Dnes patří Jižní zahrady mezi nejatraktivnější partie celého zámeckého areálu.

 
Zámek Děčín, příspěvková organizace je partnerem projektů Revitalizace nádvoří děčínského zámku a Revitalizace zázemí zámeckého areálu.

Logo EU a SNCZ

Zavřít

Zde máte možnost přizpůsobit používání souborů cookie podle svých preferencí. Toto nastavení můžete kdykoliv změnit.

Tyto stránky používají pro svou optimalizaci soubory cookies. K některým z nich však potřebujeme mít Váš souhlas. Zobrazit podrobnosti

Povolit vybranéPovolit vše