UPOZORNĚNÍ: Z důvodu vládního nařízení se zámek od pondělí 12. 10. 2020 do neděle 25. 10. 2020 uzavírá pro návštěvníky. Ruší se i všechny naplánované kulturní akce včetně prohlídek zámku. Děkujeme za pochopení.

Zámek Děčín

Jižní zahrady

Na jižní straně zámeckého svahu bývaly kdysi vinice. V první polovině 18. století zde vznikla okrasná barokní zahrada ve tvaru pětiúhelníka, v jehož vrcholu byl roku 1737 zřízen drobný, ale půvabný čajový altán se sochařskou i malířskou výzdobou.

Jižní zahrady

 

Počátkem 19. století nechal František Antonín Thun na Jižních zahradách vystavět pět teras na kterých postupně vzniklo 18 vytápěných skleníků. Slavný zahradník František Josst st. poté proslavil Děčín bohatými sbírkami orchidejí kamélií a dalších tropických rostlin. Právě na Jižních zahradách rozkvetla roku 1852 poprvé na evropském kontinentu největší leknínovitá rostlina světa, Viktorie královská.

Skleníky a bohaté sbírky rostlin již dávno odvál čas. Ve dvacátém století na Jižních zahradách zněl spíše rázný zvuk vojenských bot a burácení těžkých automobilů. Vojáci využívali jižní terasy velmi utilitárně – v průběhu času bychom zde našli nástupiště, garáže, dílny, stáje a dokonce i vepřín. V kdysi elegantním zahradnickém domku sídlila za sovětské armády porodnice. Ještě před několika lety byla řada zdí v havarijním stavu, některé se dokonce zřítily. Dnes patří Jižní zahrady mezi nejatraktivnější partie celého zámeckého areálu.

symbol Zámek Děčín

symbol Zámek Děčín

 
Zámek Děčín, příspěvková organizace je partnerem projektů Revitalizace nádvoří děčínského zámku a Revitalizace zázemí zámeckého areálu.

Tento web využívá soubory cookies. Pro úplnou funkčnost stránek musíte s využitím cookies souhlasit. Souhlas je možné kdykoliv odvolat. Souhlasím