AKTUÁLNĚ: Prohlídky jsou možné pro max. 20 lidí bez omezení; skupiny většího počtu osob pouze s negativním testem, po očkování nebo s potvrzením o prodělaném onemocnění Covid-19. Více informací ZDE

Zámek Děčín

Zámek Děčín>Info>O zámku>Tyršův dům

Tyršův dům

Zámek Děčín je úzce spjat s významnou osobností Dr. Miroslava Tyrše...

Tyršův dům

 

Dr. Miroslav Tyrš
*17. září 1832 Děčín – †8. srpna 1884 Oetz

Narodil se v rodině lázeňského a panského lékaře dr. Jana Vincence Tirsche na děčínském zámku a žil zde do svých čtyř let. Po brzké ztrátě rodičů byl vychováván v českém vlasteneckém prostředí. Absolvoval malostranské gymnázium v Praze rok studoval na PF, odkud přestoupil na FF, kde se věnoval přírodním vědám, filozofii a estetice. Velmi aktivně se účastnil českého kulturního a politického života. Stal se předsedou výtvarného výboru Umělecké besedy, podnikl studijní cesty do Německa, Francie, Anglie.

Do české historie se zapsal především jako spoluzakladatel (16. 2. 1862) a vůdčí ideový i organizační činitel Sokola (i jako tvůrce českého tělocvičného názvosloví); byl rovněž iniciátorem prvního všesokolského sletu v r. 1882.

Miroslav Tyrš zahynul při pobytu v Ötzu v Tyrolských Alpách. Okolnosti jeho úmrtí nebyly nikdy zjištěny, je pohřben na Olšanských hřbitovech v Praze.

Na památku narození Dr. Tyrše v zámeckém areálu byla ve spolupráci s Tělocvičnou jednotou Sokol založena (nově zrekonstruovaná) Tyršova světnička v jihovýchodní části zámku.

Symbol Zámek Děčín

 

Tento web využívá soubory cookies. Pro úplnou funkčnost stránek musíte s využitím cookies souhlasit. Souhlas je možné kdykoliv odvolat. Souhlasím