AKTUÁLNĚ: Prohlídky jsou možné pro max. 20 lidí bez omezení; skupiny většího počtu osob pouze s negativním testem, po očkování nebo s potvrzením o prodělaném onemocnění Covid-19. Více informací ZDE

Zámek Děčín

Zámek Děčín>Program>Děčínské hodinárium>Výstava Děčínské hodinárium

Výstava Děčínské hodinárium

Výstava historických hodinových strojů ze sbírek soukromých sběratelů.

Výstava Děčínské hodinárium

Kdy: trvale

Kde:  Zámecké podkroví

Vstupné:  50/30 Kč

Rezervace není nutná

Co můžete vidět

Následující text je převzat ze stránek Českého spolku horologického.


Vznik Hodinária umožnily dvě myšlenky. Jednak to byl záměr Zámku Děčín zpřístupnit zámecké půdní prostory se zajímavými trámovými konstrukcemi a jednak bylo potřeba někam přestěhovat exponáty Věžního muzejíčka Soběslav, dosud provozovaného Českým spolkem horologickým. Sloučením těchto záměrů vznikla nová prohlídková trasa.

Nízkorozpočtová expozice časoměrných strojů budovaná v půdním prostoru zámku Děčín je zaměřena na prolínání technických exponátů, zejména velkých věžních strojů, a výstavní galerie. Může tak oslovit návštěvníky s různým zájmem. Vystavení fotografií a uměleckých děl s hodinářskou tematikou v sousedství funkčních starých věžních hodinových strojů tvoří příznačný charakter tohoto místa. Vystaveny jsou i velké věžní hodinové stroje v chodu, jejich příslušenství jako jsou cimbály, samostatné bicí či zvonící stroje, rozvodovky, ručkové převody, historické rafie, závaží a podobně.  

Historické věžní stroje

Jedním z exponátů této části je komplet pocházející ze zámku Býchory. V restaurované podobě zahrnuje čtvrťový stroj Prokeš z roku 1868 doplněný unikátním zvonícím strojem zapojeným na autentické cimbály, které byly odlity v dílně Anny, dcery zvonaře Karla Bellmanna, rovněž v roce 1868. Prokešovy hodiny mimo jiné vynikají i použitím neobvyklého kroku Roberta de Sancerre. 

Nejstarším exponátem jsou barokní stroje s vřetenovým krokem, některé po přestavbě na krok kotvový.  Vřetenový krok s lihýřem v chodu uvidí návštěvníci na kovovém modelu. Expozice je doplněna různými systémy rozvodovek, ručkových převodů, starých ciferníků a závaží. Zajímavým novějším exponátem je rovněž stroj pocházející z evangelického kostela v nedalekých Podmoklech. Kostel byl dostavěn v roce 1884 a téhož roku byly zakoupeny věžní hodiny od firmy Julius Hiemann ze saského Lipska. Hodiny budou vystaveny v krátkodobém chodu s odbíjením na malé cimbály.

V expozici najdete i stroje elektrické, které dnes, k lítosti autorů výstavy, mechanické stroje ve věžích nahrazují. Elektrické věžní stroje jsou v první etapě zastoupeny věžním bicím strojem Brillie unikátního systému kombinující několik principů. Typickým představitelem elektrické éry jsou kyvadlové hlavní hodiny s napojeným podružným strojem s věžními rafiemi. Expozice bude končit nejnovějšími časoměrnými technologiemi, tedy NTP časovými servery, které budou řídit pohony jednotlivých ciferníků. Vystavené servery budou synchronizovány z družicového signálu GPS, radiovým signálem DCF 77 nebo ze sítě internet.

Expozice je budovaná Českým spolkem horologickým, který však nemá vlastní sbírkové předměty. Veškeré exponáty si půjčuje od svých členů, od sběratelů a od různých institucí jako jsou obce, biskupství či hodinářské a restaurátorské firmy. Příkladem je obec Budislav, Litoměřická diecéze či Ing. Jaroslav Kavalír, Hodinářský ateliér Knespl & Majzlík, či restaurátorský ateliér pražského orlojníka Petr Skály. Vyloučena není ani spolupráce například se soukromým muzeum věžních hodin a opékadel v rakouském Aschau a další.

Všem, kteří zapůjčili své exponáty, děkujeme. Doufáme, že se návštěvníci nebudou dotýkat "ani předmětů na zem spadlých" a zapůjčené exponáty se nepoškodí. Prohlídka je možná jen s průvodcem.

Expozice je budována na dobu neurčitou, nejméně však na dobu 5 let. Je provozována Zámkem Děčín p. o. ve spolupráci s Českým spolkem horologickým. Důležité exponáty budou prezentovány na internetu.

Současná věžní technologie

Nesoustřeďujeme se pouze na historické exponáty. Chtěli bychom ukázat i současný trend - přechod od mechanických strojů po elektronicky ovládané motory řízené radiovým vysílačem, signálem z GPS či časovým serverem NTP. Samostatným výstavním souborem tedy budou různé hlavní hodiny a časové centrály. Některé budou řídit podružné hodiny, jiné budou jen vystavené. Do expozice jsou zakomponovány výrobky firem Elekon, Elektročas, Pragotron, Zenith, Siemens, Brilie, Telenorma TN, Burk, Perrot a dalších.

Výstava fotografií

Fotografie jsou druhým hlavním výstavním souborem. Jedná se zejména o fotografie Pražského orloje ukazující jeho technickou i výtvarnou stránku od pana Stanislava Marušáka. Základem jsou panely z původní soběslavské výstavy, doplněných panelem s historickými pohledy na orloj. Výstavní soubor je doplněn fotografiemi slavných zvonů ČR, neboť zvony rovněž patří k příslušenství věží.

Vstupné

Vstupenky na výstavu zakoupíte na pokladně. Výstava je přístupná pouze s průvodcem.

Upozornění: poslední vstupenku vám prodáme půl hodiny před koncem otevírací doby zámku.

 Plné vstupnéDěti do 15 let
Výstava "Děčínské hodinárium" 50 Kč 30 Kč

 

Časy prohlídek

Pokud nechcete čekat nebo máte rádi soukromí, můžete se objednat na konkrétní čas (nejméně 6 lidí) nebo si zajistit soukromou prohlídku, a to osobně v pokladně, na e-mailu info@zamekdecin.cz nebo tel. +420 412 518 905.

 Pracovní dnyVíkendy a svátky
Hlavní sezóna (červen - srpen) 1000, 1400, 1600 1000, 1400, 1600
Ostatní měsíce (září - květen) 1000, 1400, 1600 1000, 1400, 1600

 

Nenašli jste, co jste hledali? Kontaktujte nás a my to dáme do pořádku.

A není-li to váš šálek kávy, pak pro vás v nabídce máme mnoho dalších prohlídek a akcí na zámku. Ať už si vyberete kteroukoliv, těšíme se na vás.

Tento web využívá soubory cookies. Pro úplnou funkčnost stránek musíte s využitím cookies souhlasit. Souhlas je možné kdykoliv odvolat. Souhlasím